Dowód kolekcjonerski – nowy sposób złodziei na kradzież tożsamości i pieniędzy
Złodzieje znaleźli nowy, oryginalny sposób, w jaki mogą nas okradać. Kradzież tożsamości na kartę SIM i kolekcjonerski dowód. Przy jego pomocy ukradną Ci tożsamość i pieniądze.
W sieci można bez problemu kupić dowód osobisty lub prawo jazdy. Niby kolekcjonerskie, a wyglądają jak prawdziwe, mają wszystkie hologramy. Posiadanie kolekcjonerskiego dowodu jest legalne, ale posługiwanie się nim już nie. Posłużenie się przerobionym dokumentem jest przestępstwem i grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Wiele zależy od okoliczności, a przede wszystkim w jakim celu ktoś posłużył się sfałszowanym dokumentem.
Jak dochodzi do oszustwa? – proceder opisuje “Gazeta Wyborcza”. Na nową kartę SIM, którą wyrobił przestępca, przychodziły SMS-y, którymi zatwierdzano przelewy. Z kolei karta SIM została wydana oszustowi na tzw. dowód kolekcjonerski. Ten z kolei pozwolił obejść bankowe zabezpieczenia i brać kolejne kredyty.
Dzięki karcie SIM złodzieje mogą przejąć kontrolę nad dostępem do poczty email czy serwisów społecznościowych (odzyskiwanie haseł do kont bardzo często opiera się o kody/hasła przesyłane na numer telefonu komórkowego).
Dowód kolekcjonerski pozwala nie tylko wyłudzić kredyt, ale również sprzedać czyjąś nieruchomość.
Złodzieje to profesjonaliści obeznani z procedurami bankowymi oraz nowoczesnymi technologiami. Zazwyczaj pozostają bezkarni. Większość spraw karnych zostaje umorzona wobec niewykrycia sprawców.
Sytuacja zmieni się w momencie wejścia w życie ustawy o dokumentach publicznych z 22 listopada 2018 r., w której zawarty jest przepis sankcjonujący wytwarzanie i zbywanie replik dokumentów publicznych. Ustawa wchodzi w życie dopiero w lipcu tego roku. Za wytwarzanie, oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu sprzedaży replik dokumentu publicznego będzie groziła kara dwóch lat pozbawienia wolności.
Problem polega jednak na tym, że wiele tego typu dowodów kolekcjonerskich wyrabianych jest poza granicami naszego kraju.
JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KRADZIEŻĄ TOŻSAMOŚCI?
-
Pilnuj dowodu osobistego. Jeśli komuś uda się poznać wszystkie dane na nim zapisane, może zrobić dowód kolekcjonerski.
-
Wykup usługę z powiadomieniami SMS, które dostaniesz, gdy ktoś złoży zapytanie kredytowe o twoją zdolność. Taką usługę ma Biuro Informacji Kredytowej czy chronpesel.pl.
-
Ustaw w bankowości internetowej powiadomienia o zdarzeniach na koncie wysyłane za pośrednictwem wiadomości e-mail, push lub SMS na inny numer niż ten służący do autoryzacji transakcji.
-
Jeśli dostajesz SMS, że został wydany duplikat twojej karty SIM, od razu kontaktuj się ze swoim bankiem. Masz bardzo niewiele czasu, aby zapobiec kradzieży.
-
Nie klikaj w żadne linki przesyłane ci pocztą e-mail, nie otwieraj żadnych załączników, jeśli masz wątpliwości, czy są od twojego banku. Podobnego rodzaju wiadomości służą do przejęcia kontroli nad twoim komputerem, a przez to również twoim kontem bankowym.