Sprawdź czy masz ważny dowód osobisty

W 2017 roku upłynęła ważność dowodów osobistych ponad 4 milionów osób. Na chwilę obecną dowodu nie odebrało prawie 870 tysięcy osób, którym ważność dokumentu skończyła się w 2017 roku.

Brak dowodu może być kłopotliwy. Bez ważnego dokumentu ze zdjęciem niewiele można załatwić – nie da rady wziąć choćby telewizora czy smartfonu na raty. Nie potwierdzi się też tożsamości u notariusza i nie wykona wielu innych, wydawałoby się zwykłych czynności. Niemożliwe też jest poruszanie się po strefie Schengen, szczególnie samolotem. Również na lądowych granicach państw UE zdarzają się teraz kontrole dokumentów, w związku z kryzysem migracyjnym. Dodatkowo, za brak dowodu może grozić grzywna w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

4 miliony dowodów osobistych do wymiany

Wniosek można złożyć elektronicznie (dzięki Profilowi Zaufanemu i serwisowi Obywatel.gov.pl), ale także w dowolnym urzędzie gminy. Maksymalny czas oczekiwania na dokument to 30 dni, ale najczęściej dokument gotowy jest szybciej.

 W tym roku dowód będzie musiało wymieć 4 miliony Polaków. Milion z nich powinno zrobić to już w pierwszym kwartale 2018 roku.
Udostępnij: