Internet Rzeczy rosnącym zagrożeniem w cyberprzestrzeni

Internet Rzeczy (IoT) to rosnące zagrożenie w cyberprzestrzeni. Wsparcie bezpieczeństwa urządzeń tego typu to jedna z kluczowych spraw, którym powinniśmy poświęcić uwagę – stwierdziła w rozmowie z PAP szefowa technologii cyberbezpieczeństwa Microsoft, Diana Kelley.

Zdaniem Kelley, lekcje cyberbezpieczeństwa płynące z ubiegłorocznych, masowych ataków z wykorzystaniem zautomatyzowanych botnetów zostały odrobione. „Microsoft był bardzo aktywny w kwestii zrozumienia technik, których użyli cyberprzestępcy, a także informowania naszej społeczności na temat tego, jak zmieni się krajobraz zagrożeń po tych atakach” – powiedziała PAP w kuluarach konferencji CYBERSEC Brussels Leaders’ Foresight.

„Bardzo ważną sprawą, której musimy poświęcić należytą uwagę, jest Internet Rzeczy. Stanowi on rosnące zagrożenie w cyberprzestrzeni, a kluczową kwestią jest wprowadzenie właściwych zabezpieczeń dla tego rodzaju urządzeń już na etapie projektowania” – stwierdziła Kelley.

Dyrektor polityki cyberbezpieczeństwa w Microsoft, Jan Neutze, odpowiedzialny za działania firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce stwierdził z kolei, że równie istotne dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w sieci jest zachęcanie użytkowników do częstych aktualizacji systemów operacyjnych i innego oprogramowania.

„Doświadczenie korzystania z urządzeń mobilnych nauczyło nas, że czuwanie nad aktualizacjami jest naprawdę bardzo istotne” – powiedział PAP. „Z mojej perspektywy kluczowe jest, by firmy i organizacje korzystały z najnowszych wersji systemów operacyjnych” – dodał.

Według Kelley, te instytucje, które z różnych względów (na przykład finansowych – PAP) nie mogą pozwolić sobie na najnowsze wersje oprogramowania, powinny wdrożyć dodatkowe metody zapobiegania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. „Zalecamy pracę z zespołami odpowiedzialnymi za zarządzanie ryzykiem celem wprowadzenia wszystkich dodatkowych zabezpieczeń. Przede wszystkim istotne jest, aby bardzo ostrożnie udzielać dostępu do sieci i zarządzania nią” – powiedziała Kelley. Jan Neutze zaś dodał, że pomimo tej rady Microsoft „zachęca do korzystania z najnowszych wersji systemów operacyjnych, bo przestarzałe, nieaktualizowane już wersje nie były projektowane z myślą o dzisiejszych zagrożeniach cyberprzestrzeni” i stwarzają duże ryzyko dla użytkowników.

W rozmowie z PAP eksperci Microsoft stwierdzili również, że firma nieustannie monitoruje zagrożenia, z jakimi stykają się użytkownicy jej produktów. Zdaniem przedstawicieli koncernu, największym zagrożeniem dla organizacji i firm korzystających z ich systemów są obecnie ataki phishingowe, polegające na wyłudzaniu informacji poprzez kliknięcie w złośliwy link bądź korzystanie z fałszywych stron internetowych podszywających się pod oficjalne witryny.

„Phishing stanowi obecnie największą liczbę w danych o cyberatakach. Dlatego najważniejsza jest edukacja użytkowników, przede wszystkim dotycząca tego, że nie warto klikać w niepewne linki. Jako dostawca oprogramowania staramy się również na bieżąco zapewniać dodatkowe metody ochrony przed tego rodzaju działaniami hakerów” – powiedziała Diana Kelley.

Źródło: http://www.cyberdefence24.pl/microsoft-internet-rzeczy-rosnacym-zagrozeniem-w-cyberprzestrzeni

Udostępnij: