Dariusz Deptała
mgr, inspektor Policji (pułkownik) w st. spocz. (28 lat służby).
Ukończył studia o specjalizacji prawno-kryminologicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie zdobywał pracując między innymi w jednostkach Komendy Głównej Policji: Biurze Dochodzeniowo-Śledczym, Biurze do Walki z Przestępczością Zorganizowaną, Biurze Kryminalnym, Głównym Sztabie Policji. Przez 8 lat był naczelnikiem Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego KGP.
Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu szeroko pojętych zagadnień antyterrorystycznych i minersko-pirotechnicznych, zarządzania kryzysowego, operacji pod przykryciem, kierowania operacjami min. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Japonii, Irlandii, Holandii. Był przedstawicielem Polski w Grupie Roboczej ds. Terroryzmu Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli oraz Europolu w Hadze i Grupy Doradczej ds. CBRN w Komisji Europejskiej w Brukseli. W latach 2010-2012 był Radcą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a następnie Ministra Spraw Wewnętrznych. W tym czasie był m.in.:
- sekretarzem Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych (MZdsZT),
- sekretarzem Zespołu do spraw zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie przygotowania i sprawowania przez Rzeczypospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r., a następnie koordynatorem zabezpieczenia wszystkich obiektów i spotkań organizowanych centralnie,
- kierownikiem Międzyresortowego Zespołu Zadaniowego do spraw implementacji Planu Działania UE w obszarze CBRN oraz opracowania programu przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia w zakresie CBRN (CBRN oznacza zagrożenia o charakterze chemicznym, biologicznym, radiologicznym i nuklearnym),
- członkiem a następnie kierownikiem Międzyresortowego Zespołu ds. zapewnienia bezpieczeństwa EURO 2012 w obszarze CBRN, a następnie koordynatorem tego zabezpieczenia.
Dariusz Deptała jest również współautorem internetowej witryny rządowej antyterroryzm.gov.pl, Narodowego Programu Antyterrorystycznego RP.
Posiada duże doświadczenia dydaktyczne, był wieloletnim wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Aktualnie prowadzi zajęcia z następujących zagadnień: przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym i prewencja antyterrorystyczna, w tym z tzw. załącznika antyterrorystycznego, sprawy obronne, zarządzanie bezpieczeństwem obiektów, bezpieczeństwa osobistego.